שתלים ללא הרמת סינוס: כן, יש דבר כזה

שיניים הן ללא ספק מהאיברים החשובים בגוף האדם. השיניים עוזרות לנו לדבר, לאכול ולמעשה מתפקדות כל זמן שאנחנו משתמשים בפה. מחקרים שונים מוכיחים כי מחלות הקשורות בשיניים שלנו הן מהמחלות השכיחות ביותר בעולם במאה השנים האחרונות. לא רק מחלות יכולות לפגוע בשיניים. לעיתים הבעיה טמונה בחניכיים וקיימים מקרים בהם שן אבדה כתוצאה מחבלה זו או אחרת.

שתלים ללא הרמת סינוס
שתלים ללא הרמת סינוס

אחת הדרכים הנפוצות להתמודד עם בעיה של אובדן שיניים היא על ידי השתלה של שתלים דנטליים המהווים חלופה לשיניים המקוריות. השתלת שתלים דנטליים זו פעולה מוכרת ושכיחה בעולם שיקום הפה. אבל לא פעם אנו עלולים להיתקל באתגרים כאשר אנו ניגשים לטפל באנשים בעלי מסת עצם נמוכה. אנחנו יודעים שזה נשמע מבלבל לרגע. בדיוק בשביל זה הכנו עבורכם את המאמר הבא כדי שנוכל לענות על הכל.

ראשית, בואו נתחיל עם קצת רקע

יכול להיות ששמעתם בעבר על השתלות דנטליות. כאמור, מדובר בפרוצדורה שגרתית בעולם שיקום הפה. אבל אין ספק כי יש להבהיר בקצרה מה זה בכלל אומר השתלה דנטלית?

השתלה דנטלית זו פעולה בה רופא השיניים מבצע חתך בחניכיים כדי לאפשר החדרה של שתל דנטלי אל תוך עצם הלסת. חשוב להבין, שן, כל שן לא עומדת לבדה. תחתיה נמצא שורש השן הטמון בחך אותו אנו לא רואים. השורש נשמע אולי כחלק עם חשיבות פחותה מזו של השן עצמה אבל האמת היא שההפך הוא הנכון. שן היא איבר כבד. השן בנויה שכבות המצופות בחומר דחוס המכונה בשפה המקצועית: 'אמייל'. האמייל הוא החומר הדחוס ביותר בגוף האדם. למה זה חשוב אתם שואלים? כי ללעוס מזון זה לא דבר קל כל כך. המזון שאנו אוכלים עלול להיות קשה, להכיל חומצות שונות ועוד. לכן, חשוב שהשן תהיה אמידה בפני כל אלו מה שגורם לה להיות יחסית כבדה. מי ששומר עליה הוא לא אחר מהשורש. השורש לוקח על עצמו עומס עצום והוא זה ששומר על השן במקומה. לכן, לרגע בו רופא השיניים מחדיר את השתל הדנטלי, זה שאמור לדמות באופן מלאכותי את שורש השן, יש תפקיד מכריע. על השתל להיות יציב וכזה המסוגל לשאת עומס רב לתקופת זמן ממושכת.

כדי לאפשר זאת, אנו צריכים לבחון את ה- 'אדמה' בה נאחז השורש. הנקראת עצם הלסת.

עצם הלסת, האדמה של השורש

עצם הלסת זו ההגדרה לחניכיים, למקום בו נטועות השיניים. אם תעבירו את הלשון בזהירות סביב השיניים אתם תמצאו אותה. זה מה שגורם לחניכיים שלנו להיות קשים. עצם הלסת צריכה להיות בעלת מסה כזו שתצליח להחזיק את השורש במקומו. כאן, מתחילה הבעיה.

לא פעם, כאשר שן נופלת, שן בשר אצל אדם מבוגר כמובן, לא כזו הנופל בגיל הילדות, הגוף עושה בקרת נזקים על מנת לחסוך באנרגיה. מה זאת אומרת? זה אומר שהגוף לא מספק אנרגיה לעצם הלסת בנקודה בה חסרה השן. הוא לא מספק את מה שאנו מכנים 'חומרי הגדילה' שתפקידם לשמור את השורש במקומו, שכן הוא לא נמצא שם יותר. המשמעות היא שמסת עצם הלסת בנקודה הזו יורדת. יתרה מכך, כאשר נופלות השיניים האחוריות בלסת העליונה, נוצר מצב אותו אנחנו מכנים בשפה המקצועית: 'ספיגת עצם'. בתהליך כזה הסינוסים העליונים, אותם חללים שמחברים בין סוף הלסת העליונה לארובות האף, נספג בחלקו בלחי מה שמקשה על היכולת שלנו להניח בנקודות הללו שתלים דנטליים, כיוון שאותן שיניים היו מחוברות לעצם הלסת במקום בו זו נספגה בתוך הלחי.

בעבר, הדרך להתמודד עם מצב כזה היה ניתוח ל- 'הרמת סינוס'. ניתוח בו באופן מלאכותי אנחנו מייצרים מחדש את אותם חללים שנספגו ללחי במהלך השנים כדי לאפשר הנחה של שתלים דנטליים חדשים. פרוצדורה מהסוג הזה היא פרוצדורה מורכבת, שלאחריה יש לעבור תהליך שיקום ארוך מלא בכאב. היום, בזכות הטכנולוגיות החדשות אנחנו יכולים לגשת לבעיה הזו בצורה אחרת לגמרי.

מה האפשרויות העומדות בפנינו כדי להניח שתלים ללא הרמת סינוס?

  1. שימוש בטיפול All on 4: מדובר בטיפול חדשני המאפשר הנחה של כמה שיניים בכל פעם על שתל אחד. זאת בניגוד לעבר, אז היינו צריכים להתאים שן בודדה לכל שתל. באמצעות השיטה הזו אנו יכולים להניח את השיניים האחוריות בלסת העליונה ללא הרמת סינוס מיותרת.
  2. שתלים בזאליים:  שתלים בזאליים הם שתלים ארוכים המחוברים לא לעצם הלסת אלא לעצם הבזאלת המונחת מעל עצם הלסת. שימוש בשתלים בזאליים יכול לחסוך את הפרוצדורה המורכבת ולאפשר הנחת שתלים ללא הרמת סינוס.
  3. שתלים קצרים: לעיתים, יש מקרים בהם ניתן להיעזר בשתלים קצרים יותר אותן ניתן להניח במקום בו אין מסת עצם לסת מספיקה.

חשוב לזכור:  כאן סקרנו בקצרה את האפשרויות הנפוצות להתמודדות עם פרוצדורה של הנחת שתלים ללא הרמת סינוס. אבל, מי שקובע את המדיניות ומתאים את הטיפול הוא רק רופא שיניים מקצועי, אורתודנט מומחה בתחום שיקום שניים. השתלות שיניים הן דבר הדורש ידע. חשוב לבצע בדיקות מקיפות לפני ביצוע הטיפול עצמו. הבדיקות הללו נועדו לא רק להתאים את הטיפול לצרכי המטופל המבוססים בין השאר על מבנה הפה שלו ועוד, אלא גם נועדו להתאים שיניים מלאכותיות בהתאם לצרכים האסתטיים של המטופל. הטיפול עצמו מבוצע בהרדמה מלאה או חלקית ולאחריו הגוף יזדקק למנוחה. אנחנו לא אומרים את כל זה כדי לזרוע בהלה. אלא כדי להבטיח לכם כי אנחנו, כאנשי מקצוע, מתייחסים במלא הרצינות לשיניים שלכם.

המטרה שלנו היא לשפר את איכות החיים שלכם ולבצע את הטיפולים הנדרשים על הצד הטוב ביותר. אנחנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר עבור כל שאלה וכדי להתחיל בתהליך מקצועי שיבטיח לכם הנחת שתלים ללא הרמת סינוס.

Sinus Lifting
Sinus Lifting