הרמת סינוס פתוחה: קרקע איתנה לשתל דנטלי

טיפול הרמת סינוס, בים אם הרמת סינוס פתוחה או הרמת סינוס סגורה הוא טיפול מורכב אך הכרחי שצריך לבצע במקרים מסוימים לאחר נפילת או עקירת שן. הרמת סינוס נדרשת לאחר אובדן שן כאשר לאחר מכן עצם הלסת באותו אזור צונחת ומאבדת מהנפח שלה. במצב זה קשה ובלתי אפשרי ליצור שתל דנטלי ליצירת שן או כתר חלופיים כיוון שאין מספיק מקום להתקנת בסיס השתל. הדבר מסוכן יותר לאחר מקרה של איבוד שן טוחנת עליונה אזור חלל הסינוס המקסילרי, בין הלסת לעצם הגולגולת.

הרמת סינוס פתוחה
הרמת סינוס פתוחה

טיפול הרמת סינוס: הרמת סינוס פתוחה

קרבה רבה מדי לחלל הסינוס או חדירה אליו מסוכנים ועלולים לגרום זיהום ודלקת וכמובן לחוסר יכולת בביצוע השתל כתוצאה בשל העובדה ששטח העבודה להתקנת השתל קטן מדי. טיפול הרמת סינוס מגביה את חלל הסינוס ומרחיק אותו מקצה רכס העצם. ברמת סינוס מבוצעת על ידי השתלת תחליף עצם ולאחר מכן ניתן להשתיל את השתל הדנטלי המקורי ואת הכתר המשלים.

ישנן שתי שיטות לביצוע טיפול הרמת סינוס: הרמת סינוס סגורה והרמת סינוס פתוחה, לכל אחת מהן יתרונות וחסרונות ועל פי מצב המטופל נקבעת שיטת הפעולה מתאימה על ידי הרופא המטפל.

מהי השיטה להרמת סינוס פתוחה?

בטיפול הרמת סינוס פתוחה יש ליצור פתח ברקמה הרכה של החניכיים וכן פתח ברקמת העצם. לאחר מכן יש להיכנס לאזור המבוקש בעדינות רבה ולדחוף למעלה את רירית הסינוס ולהכניס לחלל הנוצר תחליף עצם שימלא את החלל הנותר. לאחר התקנת החלק התומך צריך לסגור את הפתח ולחבוש את האזור. למרות שטיפול זה נשמע מורכב ומסובך וכן כואב, הוא הכרחי ולמעשה מדובר בהתערבות כירורגית לא פשוטה שגם דורשת תקופת החלמה ארוכה יחסית. בכל זאת טיפולים אלה מבוצעים לא אחת ורופא מומחה יכול לבצע את הטיפול בצורה טובה לאחר שצבר ניסיון וברוב המקרים יש הצלחה מלאה בטיפול. לאחר כמה חודשים תחליף העצם שהותקן מוחלף על ידי רקמת עצם טבעית ולאחר מכן אפשר להמשיך בטיפול התקנת השתל ולאחר מכן בחיבור והרכבת השן או הכתר החדשים.

טיפול להרמת סינוס סגורה

בטיפול הרמת סינוס סגורה נעזרים בשיטה מתקדמת ופחות פולשנית. בטיפול הרמת סינוס סגורה עושים קידוח בקוטר קטן מאוד של עד כ-5 מ"מ סך הכול ודרך החור הנוצר מחדירים את אותו תחליף עצם הנדרש להגבהת החלל. טיפול הרמת סינוס סגורה עושים רק במקרים בהם תוספת העצם הנדרשת להתקנה היא קטנה יחסית.

גם הרמת סינוס פתוחה וגם הרמת סינוס סגורה הם טיפולים מורכבים אך על פי רוב הרופא מבצע אותם יכול לבצע אותם ללא קושי וללא סיבוכים מיותרים. הסיכון בטיפול הרמת סינוס פתוחה הוא כאשר רירית הסינוס נקרעת. במקרים בהם הרירית נקרעת ניתן לתקן אותה או להפסיק את הטיפול ולהמתיקן עד שממברנת הרירית תתאחה ותשוב למצב תקין ולנסות לבצע את הטיפול שוב. משך ההמתנה במקרים בהם נקרעת הרירית יכול להגיע לתקופה של כמה חודשים ועלות הטיפול גבוהה מאוד יחסית בשל מורכבות הטיפול והיא מבוצעת בהרדמה כללית או חלקית בלבד.

מתי נדרש טיפול הרמת סינוס פתוחה או סגורה?

על מנת להתקין שתלים דנטליים ולאחר מכן כתרים, יש צורך בחניכיים מלאות ועצם חזקה דיה. לאחר עקירה או לאחר דלקת חניכיים עלולה להיווצר ספיגת עצם וירידה משמעותית ברוחב ובגובה העצם. במקרים אלה נדרש טיפול הרמת סינוס פתוחה או סגורה כאשר אין מספיק מקום להתקנת השתל הדנטלי.

מעל הלסת העליונה יש חלל אוויר הנקרא 'הסינוס המקסילרי'. חלל זה נמצא מעל שורשי השיניים החל מאזור הניב הקדמי ועד אזור שיני הבינה. הסינוס בעל צורה של פירמידה ונפח של עד 20 סמ"ק אך בשל עקירות שיניים בדרך כלל יש סיכון שחלל זה יגדל ויהי צורך להתיקן תחליף עצם בביצוע טיפול הרמת סינוס.

על מנת לבצע טיפול הרמת סינוס יש לבצע לפני כן בדיקה וצילום רנטגן, צילום CT של הלסת. לפני ביצוע ההתערבות הכירורגית יש ולוודא שחלל הסינוס נקי ושהמטופל לא סובל מזיהום. חולי סכרת ומעשנים סובלים מאחוזי הצלחה נמוכים יותר בטיפול הרמת סינוס.

כמו בכל טיפול כירורגי יש צורך לעבור תרופת החלמה ולהמתין ששטפי בדם, במידה ונוצרו, ייעלמו. גם בטיפול הרמת סינוס סגורה, הקל יותר וגם בטיפול הרמת סינוס פתוחה, המורכב יותר, יש חשיבות לבריאות המטופל והתאמתו לטיפול כמו גם לניסיון הרופא המטפל.

תוספת עצם וטיפול הרמת סינוס הוא לא עניין של מה בכך ואף על פי שטיפול זה בעל אחוזי הצלחה גבוהים יחסית של כ-98 אחוז, יש טיפולים אשר נכשלים כתוצאה מזיהום, בשל קרע ברירית הסינוס, או מכל סיבה אחרת. במקרים אלה יש להמתין שהמקום יחלים לגמרי לפני שמנסים לבצע שוב את הטיפול.

טיפול הרמת סינוס בעבר ובהווה

בעבר לקחו מהמטופל עצמו את העצם המושתלת בלקיחה מאזור הלסת התחתונה או מאזור אחר בגוף אך כיום מפיקים את תחליף העצם מחומר חיצוני, מבקר או אלמוגים ולפעמים גם מעצמות אדם. תחליף העצם החדש עמיד וטוב יותר ובזכותו טיפולי הרמת הסינוס השתפרו ואחוזי ההצלחה שלהם עלו. כל התהליך לוקח כמה חודשים ובזמן ההחלמה וההמתנה לאחר הטיפול ולפני התקנת הכתרים הסופיים, בדרך כלל מתקינים תותבות זמניות או גשרים זמניים, אשר מקבעים את המקום ולא מאפשרים לשיניים הסמוכות להיצמד ולשנות את מבנה הלסת והחניכיים ולהקשות בכך את אפשרות התקנת השתלים הדנטליים הסופיים לאחור תרופת ההחלמה.

כמו בכל טיפול רפואי אחר, לרבות בטיפולי שיניים, מומלץ להתייעץ עם רופא מומחה או עם כמה רופאים לפני ההחלטה על סוג הטיפול המתאים ביותר עבורכם. בהצלחה.

Sinus Lifting
Sinus Lifting