הרמת סינוס סגורה: כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול

טיפולי הרמת סינוס סגורה או פתוחה הם טיפולי שיניים מתקדמים שמטרתם להרים את רצפת החך ולהגביה אותה על מנת שניתן יהיה להתקין תחליף עצם שיאפשר את התקנת שתל דנטלי על גביו.

הרמת סינוס סגורה
הרמת סינוס סגורה

במקרים מסוימים, במיוחד לאחר עקירת שיניים או דלקת חניכיים ובמקרים נוספים, קיימת נסיגת חניכיים ושטח הפנים של החך קטן מדי או צר מדי ולא מאפשר התקנת שתל דנטלי הולם.

במקרים אלה אין ברירה אלא לבצע טיפול הרמת סינוס סגורה או טיפול הרמת סינוס פתוחה. ההבדל בין שתי השיטות הוא שבשיטת הרמת סינוס סגורה מבצעים רק קדח קטן למטרת החדרת תחליף העצם ואילו בשיטת הרמת סינוס פתוחה יש צורך לבצע פתח רחב יותר על מנת להגביה את החך לפי הצורך, לפני החדרת תחליף העצם.

טיפול הרמת סינוס סגורה

הרמת סינוס הוא לא טיפול פשוט אך לפעמים אין ברירה וחובה לבצע אותו. שיניים חסרות מלבד היותן חסרות ומפריעות ללעיסה וכן לא אסתטיות, גורמות בנוסף לבעיות שונות כמו נסיגת חניכיים נוספת או היצמדות של השיניים הסמוכות אחת לשנייה וסגירת החור ביניהן בצורה כזאת שלא ניתן יהיה להתקין בו שתל דנטלי חדש.

הרמת סינוס סגורה או הרמת סינוס פתוחה הם הליכים הדורשים הכנה מוקדמת, צילום CT של הלסתות והשיניים, בדיקה רפואית והכנה לטיפול שמבוצע בהרדמה חלקית או בטשטוש. תקופת ההחלמה ארוכה יחסית, נמשכת כמה חודשים וההליך לא תמיד מצליח אך רק במקרים בודדים. אחוזי ההצלחה של ההליך גבוהים, מעל 98%. יחד עם זאת לפעמים נפגעת רירית הסינוס ויש צורך לתקן אותה בו במקום או להמתין שתתאחה על מנת להמשיך לבצע את טיפול הרמת הסינוס והתקנת תחליף העצם.

הרמת סינוס סגורה או פתוחה

הרמת סינוס פתוחה או הרמת סינוס סגורה הם אותו טיפול פחות או יותר אך הרמת סינוס סגורה הוא טיפול קל יותר, הנדרש במצבים קלים יותר. בהרמת סינוס סגורה אין צורך ליצור פתח ולחדור לחלל מתחת או מעל החך ואפשר לקדוח חור קטן ודרכו לבצע את החדרת תחליף העצם בקלות יחסית. לאחר התקנת תחליף העצם יש לחבוש את המקום ולהמתין שהמקום יתאחה.

כאשר רצפת החך יציבה ומלאה יותר והרופא המטפל חושב שאפשר כבר להתקין שתל דנטלי, ניתן להמשיך בטיפול. אין ספק שטיפול זה מעלה חשש בקרב המטופל הנאלץ לבצע אותו אך החלופה גרועה יותר ותמיד עדיף למלא את החור הקיים בשן, גם באופן זמני על ידי גשר עד להחלמת המקום ויצירת קרקע בטוחה יותר להתקנת השתל ולאחר מכן להתקנת הכתר הקבוע.

מתי נדרש לבצע טיפול הרמת סינוס

טיפול הרמת סינוס מאפשר להשתיל שתלים דנטליים ובסופו של דבר לאחר מכן להתקין כתר ושיניים חלופיות ולהימנע מהצורך להסתובב עם שיניים תותבות כפי שהיה נהוג בעבר. במקרים רבים טיפול זה מגיע לאחר עקירה או אובדן של שיניים טוחנות בלסת העליונה, דבר שגורם לספיגת רכס השן וחוסר עצם מספיק. הרמת סינוס מרימה את רצפת הסינוס המקסילרי שתפקידו להפחית את משקל עצמות הגולגולת ולהגן על המוח מפגיעות. חלל הסינוס גם תורם לאיזון טמפרטורת האוויר שאנו נושפים ומסנן את האוויר.

במקרים בהם יש צורך להתקין שתל ואין מספיק בשר (תרתי משמע) ברצפת החך חובה לבצע טיפול הרמת סינוסים.

כיצד מתבצע טיפול הרמת סינוס סגורה?

בטיפול הרמת סינוס סגורה נדרש דיוק רב. הטיפול מתחיל בסדרת צילומי שיניים פנורמיים וצילומי CT שיש לבצע על מנת לקבל תמונה ברורה של כל האלמנטים המעורבים בטיפול: המשנן, חלל הפה, החניכיים, השיניים, הלסתות וחלל הפה, לרבות חלל הסינוסים. לאחר מכן ניתן לבצע טשטוש חלקי או הרדמה מקומית ובמקרים מעטים אפילו הרדמה מלאה. לאחר שההרדמה נכנסת להשפעתה יתחיל הרופא את החדירה הכירורגית. הוא יפתח פתח דרך הלסת העליונה לתוך החלל המקסילרי וישחרר את הרקמה או הרירית אשר מרפדת את רצפת הסינוס בתקרת הלסת העליונה.

כיום יש טכנולוגיות ומכשור מתקדם כולל שימוש בקרן לייזר המאפשרים את ביצוע הטיפול במינימום פגיעה ברקמות החשובות.

הרופא יפריד וירים את הממברנה של הסינוס ויתקין את תחליף העצם. בסוף ולאחר שימלא את החלל בתוסף, יתקין הרופא שכבת קולגן המגינה על התוסף ויסגור את החלון. לבסוף המקום ייתפר וייחבש במידת הצורך.

אורך הטיפול כשעה וחצי ולאחר הטיפול יש להימנע מהרמת משאות כבדים מדי וכן מעשיית פעולת ספורט מאומצת מדי כדי שהתפרים לא ייפרמו. כמו כן אין לטוס במהלך כחודש לאחר הטיפול מחשש שלחץ האוויר הגבוה ישפיע על הסינוסים ועל מערות האף ויפגע בתהליך האיחוי.

לאחר כמה שבועות או חודשים כאשר הנפיחות תרד ותוסף העצם יתאחה ניתן יהיה להמשיך בהתקן השתל וכיסויו על ידי כתר או גשר בהמשך ללא קושי.

ייתכנו תופעות לוואי כמו נפיחות ובצקת מתחת לעין, דימומים קלים ושטפי דמים קלים לכן אין להיבהל במידה ואלה קורים לאחר הטיפול. לא צפויים כאבים לאחר הטיפול וגם לא במהלכו שכן הוא מבוצע בהרדמה אך תיתכן אי נעימות מסוימת במהלך הטיפול ותקופת מה קצרה לאחר הטיפול.

בכל מקרה פנו לרופא מומחה על מנת לקבל ייעוץ מלא ופרטני להתאמת סוג הטיפול המתאים לכם ביותר בהתאם למצבכם הרפואי ועל פי המלצות הרופא בלבד.

לסיכום, טיפולי הרמת סינוס, בין אם טיפול הרמת סינוס פתוחה או טיפול הרמת סינוס סגורה התקדמו מאוד בשנים האחרונות. טכניקות טיפול ושיטות טיפול מתקדמות מאפשרות לבצע את הטיפול בדיוק רב יותר, בפחות זמן ובפחות כאב. לאחר הטיפול ניתן ליהנות משיניים חדשות וקבועות ומכתרים קבועים ולהיפטר מהשיניים התותבות, הישנות והמיושנות. בהצלחה.

Sinus Lifting
Sinus Lifting