הרמת סינוס החלמה מהניתוח בהצלחה וללא סיבוכים

הרמת סינוס נעשית במקרים בהם יש צורך לעבות את העצם לפני השתלת שיניים. כאשר מקום ההשתלה נמצא בדיוק תחת הסינוסים הרופא יבצע תחילה הרמת סינוס ועיבוי העצם. ההרמה נעשית על מנת להכין את האזור לקליטה טובה יותר של השתל החדש. לאחר הרמת סינוס, ההחלמה אינה ארוכה אך חשוב מאוד לשמור על הוראות הרופא על מנת לוודא שההחלמה מוצלחת ולא תכלול סיבוכים כלשהם. למה לצפות בזמן החלמה מהרמת סינוס? האם תופעות הלוואי כוללות דימום ונפיחות? האם ניתן לקחת משככי כאבים? תשובות לשאלות אלו ונוספות בהמשך.

החלמה מהרמת סינוס
הרמת סינוס החלמה

למה לצפות בזמן הרמת סינוס החלמה?

אם הותקנו שתלים, יתכן ובולט מבעד לחניכיים גליל מתכת עגול (תוחם ריפוי). היו עדינים מאוד עם אזור הניתוח ואל תיגעו בתפרים. אין לשטוף את האזור ביום הראשון ויש לקחת את המרשמים שלך כפי שקבע הרופא. לאחר השתלת סינוס, מקובל שיש נפיחות מתחת לעפעפיים ושינוי צבע הדומה למכה יבשה. ייתכן גם שתבחינו בדימום כלשהו מהאף, זה נורמלי לאחר הרמת סינוס, כל עוד הוא אינו מוגזם או חמור. אם הדימום חמור יש ליצור קשר מיד עם הרופא המטפל.

הימנעו מקינוח האף או מגע ישיר כלשהו – גירוד, מגע בכרית או מגבת וכדומה. הימנעו מכל מה שיגביר את הלחץ לאזור הסינוסים, כגון כיפוף הראש כלפי מטה או הרמת משא כבד. כמו כן, אם עליכם להתעטש או להשתעל, שמרו על פה פתוח ואל תצבטו את האף בזמן התעטשות או שיעול בכדי למנוע הצטברות לחץ באזורי הסינוס והאף.

מיד לאחר ניתוח הרמת סינוס

יש לשמור את חבילת הגזה במקום בלחץ יציב על שטח השתל הסינוסי. יש להימנע משטיפה או לעיסה נמרצת באזורי הניתוח .זה עלול לגרום לדימום מוגבר או להסרת קריש הדם. תזונה נוזלית או רכה מומלצת במשך 24 השעות הראשונות. הימנעו משימוש בקשים לשתייה ואכילת מאכלים קשים או פריכים ומאכלים חריפים. קחו את התרופות משככות הכאב שנקבעו לפני שההרדמה המקומית פגה. הגבילו את הפעילות ביום הניתוח וחיזרו לפעילות רגילה לאט. הניחו שקיות קרח על החלק החיצוני של הפנים שבו נעשתה הרמת הסינוס. השתמשו בקרח במשך 24 השעות הראשונות כדי להפחית את הנפיחות. יש לעשות זאת לסירוגין במשך כ – 10 עד 20 דקות בכל פעם.

הרמת סינוס החלמה ודימום

דימום ואדמומיות קלה ברוק שכיחים לאחר ניתוח הרמת סינוס. אם יש דימום עודף, נגבו בעדינות כל קריש ישן מהפה ואז הניחו גזה חדשה נקייה על האזור ונשכו בחוזקה במשך 30-40 דקות. חיזרו כל 30-40 דקות עם גזה חדשה. אם נמשך דימום מוגזם, נשכו שקית תה לחה במים קרים היטב במשך 30-40 דקות. הסירו לאט את שקית התה והשאירו את האזור כפי שהוא. אם עדיין נמשך דימום מוגזם, התקשרו לרופא לקבלת הוראות נוספות. כמו כן, הימנעו ממשקאות מוגזמים, שתייה מקשית או לעיסה מוגזמת אם יש דימום מתמשך.

השתלת סינוס החלמה ונפיחות באזור

נפיחות היא תקינה לאחר כל הליך כירורגי, כולל השתלת סינוס. מידת הנפיחות משתנה ותלויה בסוג הניתוח ובכל מטופל. נפיחות סביב הפה, הלסתות, הלחיים ומתחת לעיניים אינה נדירה. הנפיחות בדרך כלל תגיע למקסימום 2-3 ימים לאחר ההליך הכירורגי. ניתן להפחית את הנפיחות על ידי שימוש מיידי בחבילות קרח ב -24 השעות הראשונות. יש להניח שקיות קרח כלפי חוץ ליד מקום הניתוח. שימרו על הקרח במשך 20-30 דקות בכל פעם, ואז הסירו למשך 20-30 דקות. כמו כן, ישיבה זקופה ולא שכיבה שטוחה ביום הראשון תסייע להפחתת כמות הנפיחות. יכול להיות שקיבלתם תרופות נוגדות דלקת בנוסף למשככי כאבים. אם קיבלת מרשם לתרופות אלו, יש לעקוב אחר הוראות הרופא בנטילתן.

הרמת סינוס החלמה וכאב

לרוב, לאחר הרמת סינוס מומלץ להשתמש במשככי כאבים. ניתן להשתמש במשככי כאבים ללא מרשם רופא. ייתכן והרופא המנתח ירשום תרופות לשיכוך הכאב שיש ליטול במידה ומשככי כאבים רגילים אינם מספיקים. חשוב לקחת את התרופות באחריות מקסימלית ולפי הוראות היצרן והרופא. אין לעבור על המנה המומלצת ביום. הכאב אינו אמור להיות חמור ובהחלט נשלט על ידי משככי כאבים. במידה וישנו כאב רב שאינו מגיב לתרופות יש ליצור קשר עם הרופא מיד לקבלת הוראות נוספות.

השתלת סינוס החלמה והיגיינת הפה

ביום הניתוח אין לבצע שטיפה של הפה כלל. ביום שלאחר הניתוח יש לבצע שטיפה עדינה במי מלח חמים לאחר כל ארוחה. ניתן לצחצח שיניים יום לאחר הניתוח, אך יש לנהוג במשנה זהירות ולהימנע מצחצוח באזור. במידה והרופא רשם לכם שטיפת פה ייעודית יש להשתמש בה בהתאם להוראותיו.

ניתוח הרמת סינוס הוא ניתוח נפוץ מאוד עם מעט תופעות לוואי, אחוזי הצלחה גבוהים וסיכונים מועטים. כדי לעבור הרמת סינוס החלמה בהצלחה יש להקשיב להוראות הרופא, לא לאכול או לשתות מזונות שאינם מותרים ולשמור על היגיינה נאותה באזור הניתוח. חשוב מאוד להימנע מצריכת מוצרי טבק ואלכוהול בימים הראשונים לאחר הרמת סינוס. 

Sinus Lifting
Sinus Lifting